ارقام ناپیدا

آمار دسامبر 2019  سایت این کیبورد  15418 کلیک از سوی 6724 بازدیدکننده نشان می‌دهد اما در زیگزاگی عجیب.  مثلا روز بیست‌وششم همان ماه 138 بازدیدکننده اما فردای همان روز  354 (به معنی وصل‌شدن این تعداد کامپیوتر در 24 ساعت؛ بیش از یک مراجعه یکی حساب می‌شود).

 

ردیابی منشأ افزایش‌های ناگهانی برخی روزها نیاز به غواصی در پهنهٔ وب دارد.  از حضور مطالبی که چندین سال پیش هوا شده در پربیننده‌ترین‌های سایت پیداست متونی را علاقه‌مندانی در جاهایی همرسان می‌کنند.  سپاس بی‌قیاس.

 

اما آنچه در این گزارشها نادیده می‌ماند آمار بینندگان بخشی مهم از این سایت است.  از  چند سال پیش میزبان آلمانی‌ـ ایرلندی خدمات‌دهنده یه این سایت مراجعهٔ خوانندگان به صفحات پی‌دی‌اف و نیز شمار بینندگان تصویرها را  در گزارش‌هایش نمی‌گنجاند.

 

گزارش سالانه هم هیچ‌گاه نداشت.  آخرین گزارش سالانه‌، مربوط به 2015، که استخراج کردم بیش از 580 هزار کلیک نشان می‌داد (همچنان در سایت است).  پس از آن، استخراج گزارش سالانه را ادامه ندادم.  بدون احتساب پی‌دی‌اف‌ها ناقص خواهد بود و شاید نزدیک به 40 درصد کمتر از رقم واقعی.  خود آمارهای هفته و ماه و فصل سایت هم بینندگانی علاقه‌مند دارد.  دفعات سر زدن آنها به گزارشها که به احترامشان صبح علی‌الطلوع به محض دریافت هوا می‌کنم در جدول صفحات پربیننده دیده می‌شود.

 

دانشمندانی ـــــ از جمله اخوی گرام، مبصر و متصدی دلسوز سایت در آمریک ـــــ توضیح می‌دهند که، ‌اگر درست فهمیده باشم، در الگوریتم جدید سِرورها فرمت تصویری (شامل پی‌دی‌اف و غیره) بخشی از سپهر اینترنت فرض می‌شود، نه جزو متعلقات سایت.

 

گذشته از اینکه بسیاری تصویرها هویت مستقل و معنی مشخص دارند و آنها را با نیت تکمیل متن انتخاب کرده‌ام و نه صرفاً تزئین، فایلهای پی‌دی‌اف بخشی مهم از فصلهای سایت‌اند.  بسیاری صفحات ماهنامهٔ لوح اسکن شده‌اند و تقریباً همهٔ‌ مقالات کتاب داستان آیندگان در فرمت باستانی زرنگار داس هستند که تبدیل آنها به وُرد بستگی به خواست و همت ناشر خواهد داشت.  ناگفته نماند گرچه ارتکاب دیگری در زرنگار نخواهم نگاشت (با فناوری جدید چاپ، زیبایی‌ و ظرافت‌های آن پامال و محو می‌شود) وُرد نرم‌افزار اداری و دفتری است.  سیستم نشر را باید در اپل مکینتاش جست و یافت.  اما تا پایان انزوای خفت‌بار و برداشته‌شدن محاصرهٔ اقتصادی مملکت، حرف‌زدن از خرید نرم‌افزار کاملا جدید در حرفهٔ نشر مایهٔ حسرت و اسباب اندوه اهل آن خواهد بود.

 

سؤال از اهل بخیه: آیا همین سایت موجود را (که روی اینترنت اکسپلورر درست شده) می‌توان به‌ گونه‌ای داینامیک کرد که هم با مرورگرهای مختلف یکسان و بی‌نقص دیده شود و هم صفحات پی‌دی‌اف را الگوریتم دم و د‌ستگاه میزبان به حساب بیاورد؟

 

و یک پیشنهاد: چنانچه کسانی مایل به امتحان و سپس بستن قرارداد کاری باشند اصل فایلهای چند صفحهٔ سایت را در اختیارشان خواهم گذاشت.

18 دی ماه  98

 

خواننده‌ها، مهمانها، کنجکاوها

 

فهرست مشاهدات

 

 

صفحهٔ اول   كتاب  مقاله / گفتگو/ گفتار          لوح   فهرست مطالب   سرمقاله‌ها

 

 

دعوت از نظر شما

 

 

 

نقل مطالب اين سايت با ذكر ماخذ يا با لينك آزاد است.