صفحۀ‌ اول    مقاله / گفتگو/ گفتار            فهرست مطالب سرمقاله ها


 

 

دربارۀ این  سایت

                                                                 عكس: نصرالله كسرائیان

این صفحات حاوى بخشى از نوشته ‏هاى این نگارنده طى بیش از سه دهه است.  با توجه به محدودیت ناگزیر فضاى سایت، این همۀ ارتكاباتِ نوشتارىِ او نیست اما در عصر ما شاید گزیده‌‏ها بیش از كلیات بخت خوانده‏‌شدن بیابند.

 

به سبب پاره‏اى محدودیتهاى فنى در تایپ قلمهاى فارسى با سیستم ویندوز، برخى نوشته‏های پیشترچاپ شده و موجودْ در قالب تصویرى (پی دی اف) گنجانده شده اند.  این كار گرچه سرعت دسترسی را كاهش می‌دهد، براى خوانندگانى كه نسخه‏اى چاپى از نوشته‏اى بخواهند، از نظر خوانایى و زیبایی برترى دارد.

 

برگرداندن همین مقدار متن از نرم‌افزار تحت داس به نرم افزار تحت ویندوز یكی از وقت‌گیرترین و دشوارترین تكالیفی بوده كه نگارنده تاكنون محكوم به انجام آن شده است.  سراسر متن تبدیل شده باید كلمه به كلمه خوانده، تصحیح، و راهی برای حفظ شكل و قالب اولیه پیدا (و گاه ابداع) شود.  حتی با وجود همكارانی كه به بهبود اين سایت كمك می‌کنند، چنین روند دشواری نمی‌تواند هم سریع و هم دقیق باشد.

 

تمهیدی پیش‌بینی شده است تا در كنار عنوان هر مقاله در فهرست ها، پس از بازدید، علامتی به نشانۀ خوانده شدن پدیدار شود.  بر حسب مدتی كه در انتخابهای اینترنتی خواسته باشید سابقۀ مراجعات حفظ شود، این علامت در فهرست‌ها پایدار خواهد بود.

 

این نوشته‌ها در صفحۀ نمایش 800 در 600 پیکسل تنظیم شده و (جز نام مؤلف به لاتین در صفحۀ اول) سراسر با قلم تایمز نیو رومن نگاشته شده است.  خوانندگان اهل فن که راههایی برای یکسان‌کردن صورت و هیئت سایت در مختصات متفاوت (و بسیار رایج تر 1024 در 768 پیکسل) سراغ دارند ما را از دانش خود بی نصیب نگذارند.

 

سرورانی که مؤلف را می نوازند چنانچه مرقومه خصوصی است لطفاً به ترتیبی اشاره فرمایند، در غیر این صورت با درج یادداشت ارسالی در این سایت موافقند.  به مقاله های مستقل هم صد البته خوشامد می گوییم.   

 

از تمام دوستانی كه در بهبود این سایت مرا یاری داده اند سپاسگزارم.  كاردانی ِ داود حسینی و كوروش جعفری بسیار راهگشا بوده است.  و از الطاف برادرم، علی، كه ایجاد این سایت مدیون اوست.

محمد قائد            

مرداد 1385

        

 

 

دعوت از نظر شما

 

 

 

نقل مطالب اين سايت با ذكر ماخذ يا با لينك آزاد است.

 

X