تفنگهای نجس یا قیمتی؟

اهل شرط‌بندی نبوده‌ام اما در این مورد اگر پا هستید بسم‌الله.

 

در آمریکا کارخانهٔ اسلحه‌سازی روی تفنگ‌ جدیدش کلمهٔ اسپانیایی جنگ صلیبی، صلیب شوالیه‌های آن روزگار و آیه‌ای از انجیل حک کرده و سخنگوی کمپانی گفته است منظورشان دور نگه‌داشتن این تفنگ از دست مسلمانهاست.

 

شعبهٔ شورای روابط آمریکاــاسلام در همان ایالت فلوریدا این بدعت را "ترفند کاسبکارانه و شرم‌آور دیگری به منظور سودجویی از اشاعهٔ نفرت، تفرقه و خشونت" نامیده و محکوم کرده است.

 

در مقابل، مستر تفنگ‌ساز جواب داده "اگر خیال می‌کنند کلام عیسی مسیح سبب نفرت می‌شود پس عیسی مسیح را نفهمیده‌اند."

 

بحث کلامی در این باره را که آیا جملات مقدس می‌تواند به تنفر دامن بزند بگذاریم برای مجالی دیگر و  در این‌جا شرط‌بندی کنیم که آیا ستیزه‌جویان مسلمان به صرف اینکه روی تفنگی علایم دین نصارا حک شده آن را دست نمی‌گیرند؟

 

تجربه نشان می‌دهد حتماً می‌گیرند، با افتخار هم می‌گیرند.

 

همراه متن خبر، تصویر تفنگ مورد بحث و علایم روی آن را نیافتم.  شاید خبرگزاری فرانسه ترجیح داده است به حداقل اطلاعات بسنده کند و وسیلهٔ تبلیغ برای جنگ‌افزار نشود.

 

می‌توان انتظار داشت روی لوله و فلز تفنگ کنده‌کاری کرده باشند.  حک‌کردن روی قنداق چوبی یا پلاستیک تفنگ از این هم آسان‌تر و ارزان‌تر است.

 

باید علمای متالورژی نظر بدهند آیا فلز داغ به فلز سرد می‌چسبد یا برای پُر کردن نقوش باید لولهٔ تفنگ را بار دیگر در کوره گذاشت، کاری که ممکن است به استحکام آن صدمه بزند.

 

و باید منتظر ماند و دید تفنگ نصرانی یا مسیحایی واقعاً ارزش رزمی دارد و به میدانهای جنگ خاورمیانه و آفریقا راه می‌یابد یا فقط افه و تبلیغات است.  اگر داشته باشد و بیابد، کسب‌و کار تفنگ‌ساز فلوریدایی هم سکه خواهد شد: هر مسلمانی یک قبضه از آن دستش باشد نه تنها نقوش روی آن را پاک نمی‌کند، بل یعنی کافر حربی کشته است و مسلمانها برای مالکیت سلاح عملاً ضدنصرانی سر و دست می‌شکنند ــــ حالا چه از کنار نعش جنگجوی صلیبی برداشته باشند و چه از قاچاقچی خریده باشند.  داستانسرایی و بلوف هم که مشکل نیست.

 

زمانی سرخ‌پوست‌ها پوست کلهٔ سفیدهای موبور را غلفتی می‌کندند و در بازار می‌فروختند.  از آن سو، سفیدپوست‌ها از پوست برخی اندام سرخ‌پوست‌ها کیسهٔ توتون درست می‌کردند ـــــ خلع‌سلاح در دو معنی.

 

در عهد نبرد امپراتوری عثمانی با اروپاییان، پاپها لعن و تکفیر می‌کردند کسی را که به تـُرکها جنگ‌افزار بفروشد.  نظر تاجران فرانسوی و سویسی و اسپانیایی جایی ثبت نشده اما منطقاً لابد حرفشان این بوده که این همه باروت و مس و سرب اگر به میدان جنگ نرود پس کجا برود و این همه آدم از کجا نان بخورند و به صندوق کلیسا وجوهات بپردازند؟

 

منتظر نخستین عکس باشیم از ستیزه‌جوی داعش با تفنگ مارک صلیبی در یک دست و دست دیگر به حالت بیلاخ رو به دوربین.

26 شهریور 94

 

یادداشت‌های 94

                ٩٣

                ٩٢

                ٩١

                ٩٠

                ٨٩

                ٨٨

                ٨٧

 

 

صفحۀ‌‌ اول   كتاب  مقاله / گفتگو/ گفتار          لوح   فهرست مطالب   سرمقاله‌ها

 

 

دعوت از نظر شما

 

 

 

نقل مطالب اين سايت با ذكر ماخذ يا با لينك آزاد است.

 

X